Łączna liczba wyświetleń

sobota, 11 sierpnia 2012

Historia jednego kartofelka

Siedzimy w tym lesie i siedzimy. Co roku dziwimy się, że przecież w domu cieplej, wygodniej i więcej miejsca.  Ale przyjeżdżamy w to samo miejsce co roku już od ponad dwudziestu lat. Dzieci nie wyobrażają sobie wakacji bez kąpieli w jeziorze, kajaków i wieczornej gry w siatkówkę.
Ale gdy pogoda w kratkę, tak jak w tym roku, dzieci trzeba czymś zajmować.
Można poczytać bajki, ale koniecznie z obrazkami. Padło na komiks z kaczorem Donaldem i była wizyta na farmie u babci Kaczki. Ale jak tu czytać komiks czterolatkowi? Wyszło tak: co przeczytane, to przeczytane i pokazane palcem, a to czego zabrakło na obrazku musiało zostać dopowiedziane.Ta więc babcia kaczka hoduje  na farmie zwierzątka, które trzeba karmić.
- A co jedzą świnki? - zapytał rezolutnie wnuczek.
- Świnki jedzą wszystko - odpowiada babci, która większość wakacji w dzieciństwie spędzała na wsi u swojej babci. Ale dziecku z miasta ta prawda o świnkach chyba nie powinna być przekazywana, jeszcze zostanie jaroszem lub wegetarianinem. Babcia szybko się poprawia.
- Świnki jedzą głównie ziemniaczki. A skąd wnuczku bierze się ziemniaczki?
- Ze sklepu - pada oczywista odpowiedź.
- Tak kochanie, my kupujemy ziemniaczki w sklepie ale wcześniej muszą urosnąć na polu.
I tutaj następuje szeroka opowieść wsparty własnoręcznie wykonanymi ilustracjami, o ziemniaczku, który sadzi się do dołka w ziemi. O tym jak wypuszcza on korzonki i zielone łęty. Oczywiście kwitnie jak każda roślinka, a ziemniaczki spokojnie tworzą się na korzonkach pod ziemią. Następnie trzeba je wykopać i zawieść do naszego sklepu.
Dziesięciolatka przysłuchująca się z boku, dziwi się tej opowieści.
- Przecież ziemniaczki zbiera się z pola. Leżą na ziemi i nie trzeba ich wykopywać.

Tak niestety wygląda świat oglądany w telewizji. Pełen skrótów i niedomówień. A czego uczą w szkołach? Nasze pokolenie w czwartej klasie musiało zbierać roślinki i tworzyć zielniki. Bo edukację zaczynano od podstaw, od domu, podwórka. Teraz dzieci w klasach początkowych uczą się o lwach, kangurach i odległych kontynentach.